skip to Main Content
با ما تماس بگیرید    905338455302+

تحصیل در قبرس ترک نشین

تحصیل در قبرس ترک نشین، فرصتی برای رشد

قبرس جزیره ای است که در سال 1974 در اثر اختلاف های بین کشور ترکیه و یونان به دو قسمت تقسیم شده است که هر قسمت آن حکومتی جداگانه دارد. قبرس شمالی که محل زندگی ترک زبانان و قبرس جنوبی که محل زندگی یونانی زبانان کشور قبرس می باشد و هر قسمت برای خود رئیس جمهوری مستقل دارد. قبرس شمالی دارای سه شهر به نام های لفکشا، ماگوسا و گیرنه می باشد و پایتخت آن شهر لفکشا می باشد.

این کشور ( قبرس شمالی یا همان قبرس ترک نشین ) مستقیما از سمت دولت ترکیه حمایت می شود به طوری که  کد تلفن آنها با کد تلفن کشور ترکیه برابر است.و واحد پولی آن لیر ترکیه می باشد و همین  ابر سبب شده است که هزینه زندگی در قبرس ترک نشین یا همان قبرس شمالی بسیار  کمتر و مقرون به صرفه تر از قبرس جنوبی باشد. قیمت ها در کشور قبرس بسیار نزدیک به قیمت ها و هزینه ها در کشور ایران می باشد.

قبرس شمالی دارای سه دانشگاه می باشد که همگی از رنکینگ بین المللی عالی برخوردار می باشند. همین امر سبب شده است این کشور به یک کشور دانشگاهی تبدیل شده است. این کشور دارای دانشگاه هایی مانند دانشگاه emu ، دانشگاه خاور نزدیک و دانشگاه آمریکایی گیرنه می باشد که سالانه تعداد زیادی دانشجو برای تحصیل در دانشگاه های قبرس به این کشور سفر می کنند.

این مزیت و ویژگی کم بودن هزینه های تحصیل و زندگی در کشور قبرس و همچنین نیاز به ویزا نداشتن این کشور برای ایرانیان و نزدیک بودن کشور قبرس به ایران، یکی از بزرگترین مزایای تحصیل در قبرس شمالی می باشد بطوریکه سالانه در دو نوبت مهر و بهمن دانشجویان زیادی از  کشور ایران برای تحصیل در قبرس به این کشور سفر می کنند.

ضوابط تحصیل در قبرس شمالی

برجسته ترین دانشگاه کشور قبرس برای تحصیل دانشگاه مدیترانه شرقی که نام اصلی آن Eastern Mediterranean University یا به طور خلاصه دانشگاه EMU می باشد که در شهر ماگوسا واقع شده است.

دانشگاه EMU دارای رتبه عالی بین المللی می باشد و جزو دانشگاه هایی است که مدارک آن در تمامی مقاطع تحصیلی مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران می باشد. زبان تحصیل در این دانشگاه به زبان انگلیسی می باشد ولی خوشبختانه برای تحصیل در دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس نیازی به مدرک آیلتس و یا تافل نیست. بعد از اخذ پذیرش و مراجعه به دانشگاه در کشور قبرس از دانشجو آزمون زبان گرفته می شود. اگر دانشجو موفق به اخذ نمره قبولی در آزمون زبان گردید به طور مستقیم وارد دانشکده خود شده و به تحصیل خواهد پرداخت، اما اگر در آزمون زبان قبول نشد بعد از گذراندن تعدادی مشخص واحد زبان وارد دانشکده خواهد شد.

دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس دارای بیش از 20 هزار دانشجو می باشد که از 90 کشور مختلف برای تحصیل به کشور قبرس شمالی سفر کرده اند. و در بیش از 15 دانشکده این دانشگاه به تحصیل مشغول می باشند. این دانشگاه برای دانشجویان ایرانی شرایط خاص و ویژه ای از جمله اعطای بورسیه تحصیلی به اکثر دانشجویان قایل شده است که این خود امتیاز ویژه ای برای ایرانیان محسوب می شود.

شهریه و هرینه تحصیل در دانشگاه قبرس

همانطوری که اشاره شد دانشگاه EMU برای دانشجویان ایرانی بورسیه تحصیل ارایه می کند. بورسیه هایی از قبیل بورسیه 50 درصدی و یا 25 درصدی. اما طبق قانون دانشگاه قبرس مقطع دکترا شامل بورس تحصیلی نمی شود، اما دانشجویان دکترا می توانند برای تامین بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود به استادیاری مشغول شوند. البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که شهریه دانشگاه برای مقطع دکترا در کشور قبرس بسیار مناسب تر از هزینه ها در کشور ایران می باشد.

دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می توانند بسته به آخرین معدل مدرک تحصیلی خود از بورسیه تحصیلی 50 درصدی و یا 25 درصدی دانشگاه استفاده کنند.

برای اطلاع دقیق از شهریه های دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس EMU می توانید به قسمت هزینه ها و مخارج همین سایت مراجعه کنید و یا بر روی لینک کلیک کنید. شهریه های دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس

اقامت خانواده متقاضیان تحصیل در قبرس

طبق قوانین اداره مهاجرت کشور قبرس اقوام درجه یک دانشجویان که برای تحصیل به کشور قبرس مراجعه می کنند می توانند تا زمانی که بخواهند نزد دانشجو زندگی کنند و از این نظر هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد.

Back To Top