skip to Main Content

نکاتی درباره انتخاب رشته مناسب

در انتخاب رشته باز هم صحبت از علاقه است

یکی از مهم ترین مسائلی که هنگام انتخاب رشته باید به آن توجه شود، علاقه فرد است. دانش آموزان و خانواده های داوطلبان کنکور باید بدانند که بسیاری از دانشجویان به دلیل این که به رشته تحصیلی خود علاقه نداشته اند، ترک تحصیل کرده اند و تعدادی دیگر نیز نتوانسته اند در رشته خود موفق باشند. داوطلبان بهتر است قبل از هر اقدامی، زمینه علایق خود را شناسایی و هنگام انتخاب رشته به آن توجه کنند. این یک هفته فرصت بسیار خوب و البته مهمی برای کشف این علاقه است که به کمک یک مشاور، مقدورتر هم خواهد شد.
برای انتخاب رشته با خودتان خلوت کنید

در انتخاب رشته به استعداد و توانایی های علمی خود توجه کنید. به عنوان مثال اگر می خواهید معماری بخوانید، باید استعداد کارهای هنری داشته باشید پس با خود خلوت کنید و به خود بگویید آیا من استعداد لازم برای تحصیل در این رشته را دارم یا خیر؟ خلوت کردن در این روزها، باعث می شود تا در آینده از تصمیم تان پشیمان نشوید.
برای انتخاب رشته نگاهی به بازار کار داشته باشید

به بازار کار رشته مد نظر هم توجه کنید. هدف از دانشگاه رفتن، درس خواندن و مدرک گرفتن نیست و در کنار افزایش سطح آگاهی و پیدا کردن یک سطح دانش بالاتر، بحث اشتغال هم مهم است زیرا هدف بسیاری از دانشجویان برای ورود به دانشگاه، یافتن شغلی خوب است. بنابراین قبل از این که چهار سال از بهترین سال های عمرتان را بگذرانید، به این نکته توجه کنید. به سراغ چند نفری بروید که دانش آموخته این رشته هستند و حتما با آن ها مشورت کنید.
والدین در انتخاب رشته به داوطلبان آزادی بدهند

والدین باید این روزها برای انتخاب رشته به داوطلبان آزادی عمل دهند البته که می توانند با مشورت اصولی، راهنمایی شان کنند اما تصمیم نهایی را باید خود داوطلبان بگیرند. پیش نیاز هر انتخاب، آزادی عمل است. پس باید به داوطلب اجازه داده شود تا درباره رشته تحصیلی و محل تحصیل مد نظر خود اطلاعاتی را کسب کند و با توجه به این اطلاعات، دست به انتخاب بزند. گاهی والدین، فرزندان خود را مجبور می کنند تا رشته تحصیلی خاصی را انتخاب کنند. این والدین شاید به دنبال آرزوهای خود هستند و فکر می کنند فرزندان مسئولیت دارند تا آرزوی والدین را برآورده کنند. تکرار می کنم منظور از این گفته به هیچ وجه به معنی مشارکت نداشتن والدین در سرنوشت فرزندان نیست بلکه داوطلبان باید از تجربیات پدر و مادر خود کمک بگیرند.

 

پذیرش رایگان دانشگاه های قبرس شمالی

واتس اپ، تلگرام +905338455302
اینستاگرام :‌ @cystudies

_______________
#پذیرش_دانشجو #قبرس #قبرس_شمالي #کارشناسی

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Back To Top